Разлика помеѓу преработките на „Новогодишна ноќ“

нема опис на уредувањето
Ознаки: Нагледно уредување Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
| relatedto =
}}
'''Новогодишната вечер''' е забележана на [[31 декември]], последниот ден од [[Грегоријанскиот календар]], еден ден пред Новогодишниот ден ([[1 јануари]]). Новогодишната вечер посебно се забележува од Новогодишниот ден. Во модерната пракса, огномети, музика и други форми на правење бука се заеднички елемент на прославувањето на НовогодишнатаНовогодиğ1dhnvdшната вечер. Оваа вечер најчесто се прославува со забави и други форми на социјални собири, обележувајќи го преминот во новата година после полноќ.
 
== Азија ==
Анонимен корисник