Разлика помеѓу преработките на „Универзитет“

Одземени 2 бајти ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Универзитет''' е институција за [[високо образование]] и за [[истражување]], која доделува [[Академска диплома|академски дипломи]]. Поимот универзитет потекнува од [[латински јазик|латинскиот збор]] ''universitas'', што значи ''[[корпорација]]''.
 
Во [[Република Македонија]] постојат следниве универзитети:
* [[Европски универзитет - Република Македонија]] ([[Скопје]]).
* [[ФОН Универзитет]] ([[Скопје]]).
 
 
 
== Надворешни врски ==
* [http://www.webometrics.info/index.html Ранг списоци на светските универзитети]
* [http://www.webometrics.info/top100_europe.asp-country=mk.htm Ранг листа на македонските универзитети]
 
 
{{Соц-никулец}}