Разлика помеѓу преработките на „Единица за брза интервенција „Лавови““

с
нема опис на уредувањето
с
с
{{quote|''Кога почна војната ние ги оставивме нашите семејства, за да се бориме. Во она време во Македонија имаше многу „комити“ и „партизани“ што пееја песни и сечеа вени по кафеани. Беа поголеми од нас кои отидовме и бевме онаму каде што тие не смееја ни да помислат да отидат. Кога гледам како не третираат и шиканираат од политичари до медиуми, срцето ми е некако празно. Се чусвтвувам повредено и изневерено затоа што во оваа наша држава се искривува вистината. Ги гледам луѓето во очи, оние кои нè оговараат и напаѓаат, и забележувам дека ми го избегнуваат погледот. Тие се свесни што ни прават, но не знам дали знаат дека со тоа се омаловажуваат и негираат себеси.''|'''Горан Георгиевски'''|Весник „Фокус“, 27 јуни 2003 година.}}
[[Податотека:Горан Мујо.jpg|мини|150п|лево|Георгиевски како командант на единицата.]]
Средина на летото, месец јуни, времето во [[Македонија]] е жешко, но исто така е вжештено и во борбата на безбедносните сили против терористичките групи во северниот дел на државата. По вестите за конфликтот многу доброволци се пријавуваат за мобилизација, еден од нив е и [[Горан Георгиевски]] кој се враќа од [[Јужна Африка]] каде што заминал во 1995 година. Еден месец пред тоа, во [[Кумановско]] навлегуваат околу 4,000 терористи од [[Косово]] и започнуваат битки низ регионот. Во таквата ситуација, [[Љубе Бошкоски]] како министер за внатрешни работи го прифаќа предлогот и во месец јуни ја формира единицата за брза интервенција „Лавови“, составена од доброволци кои се пријавиле за мобилизација, a за нејзин командант е назначен [[Горан Георгиевски]].
 
=== Контроверзии ===