Моч: Разлика помеѓу преработките

Одземени 44 бајти ,  пред 3 години
Одбиена последната промена (од 185.100.244.175) и ја поврати преработката 3671135 на Buli
[непроверена преработка][проверена преработка]
Ознаки: Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
(Одбиена последната промена (од 185.100.244.175) и ја поврати преработката 3671135 на Buli)
 
== Состав ==
Составот на урината зависи од факторите на животната средина ([[температура]] и [[влажност]]), како и од човековата активност, [[пол]]от, [[возраст]]а, [[тежина]]та и [[здравје]]то. Кај човекот 95% од урината се состои од [[вода]] taa sodrzi i amonjak urea soli i bekompleks. Таа содржи и низа [[органско соединение|органски]] и [[неорганско соединение|неоргански]] сoединенија:
 
=== Органски соединенија ===