Разлика помеѓу преработките на „Именка“

Одземени 15 бајти ,  пред 9 месеци
Одбиена последната промена (од 2A02:8070:B5A9:C100:B995:5E36:8F22:A2CF) и ја поврати преработката 3883311 на Bjankuloski06
Ознаки: Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
(Одбиена последната промена (од 2A02:8070:B5A9:C100:B995:5E36:8F22:A2CF) и ја поврати преработката 3883311 на Bjankuloski06)
* Пишувам со сино '''пенкало''' на бела '''хартија'''.
* Во '''градината''' имаше прекрасни '''лалиња''' и '''рози'''.
* '''Киро Глигоров''' е првиот '''претседател''' на '''Република Северна Македонија'''.
}}
'''Именка''' {{--}} менлив [[збор]] кој го содржи белегот опредметеност, и може да се јави како [[подмет]], предмет, [[прилошка определба]], именски дел од прирокот, а вршат и [[атрибут|атрибутска служба]] во реченицата.<ref>Loos, Eugene E., et al. 2003. [http://www.sil.org/linguistics/GlossaryOfLinguisticTerms/WhatIsANoun.htm Glossary of linguistic terms: What is a noun?]</ref>