Разлика помеѓу преработките на „Света“

Додадени 1.482 бајти ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
с
 
{{Пописи|325|336|557|608|545|590|590|480|403|332}}
 
=== Родови ===
Света е македонско село.
 
Според истражувањата на Бранислав Русиќ во 1952 година родови во селото:
 
* '''Староседелци:''' ''Јошковци со Јошевци (19 к.); Ѓоргијовци со Белотечковци (9 к.); Костевци (4 к.); Гарајновци со Ралевци (6 к.); Гулевци со Стевановци (5 к.); Богдановци (5 к.); Цветковци (5 к.); Самарџијовци со Лозановци (6 к.); Бакревци (3 к.); Коруновци (10 к.).''
* '''Доселеници:''' ''Пустиовци (1 к.)'' доселени се од селото [[Врбјани (Прилепско)|Врбјани]] кај [[Прилеп]]. Ја знаат следната генеологија Веле (жив на 30 год. во 1952 година) Павле-Васил-Коле, кој се доселил; ''Нумковци со Николовци (2 к.)'' доселени се од селото [[Смилево]]. Ја знаат следната генеологија Ордан (жив на 45 год. во 1952 година) Ристе-Тале, кој се доселил во селото.<ref>{{Наведена книга|title=|last=|first=|publisher=|others=Архив МАНУ Фонд „Бранислав Русиќ“ , к-5, АЕ 97.|year=|isbn=|location=|pages=}}</ref>
 
== Општествени установи ==
 
2.657

уредувања