Разлика помеѓу преработките на „Банско (град)“

Одземени 3 бајти ,  пред 1 година
Одбиени последните 3 промени (од 79.125.177.149) и ја поврати преработката 3603079 на Retrohead
Ознаки: Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
(Одбиени последните 3 промени (од 79.125.177.149) и ја поврати преработката 3603079 на Retrohead)
{{Населено место во МaкедoнијaБугарија
| име = Банско
| население = 9 190
}}
 
::''Оваа статија се однесува на градот Банско во МaкедoнијaБугарија. За селото Банско во Македонија, видете [[Банско]].''
 
'''Банско''' ({{lang-bg|Банско}}) е [[град]] во [[Благоевградска област]] ([[Пиринска Македонија]]) во [[МaкедoнијaБугарија]] со 9190 жители, блиску до [[Разлог]]. Банско е родното место на [[Никола Вапцаров]]. Бугарските историчари тврдат дека [[Паисиj Хилендарски|Св. Паисиj Хилендарски]] исто така е родум од тука<ref>[http://www.ndt1.com/calendar_event.php?eid=20050311094546706]</ref><ref>[http://demokraciadnes.bg/print/article.php?aid=1940&ed=26]</ref>. Градот е сместен на источните падини на планината [[Пирин]] и во неговата непосредна близина се наоѓа и ски-центарот кој го носи истото име. Во периодот на [[1896]] година [[Гоце Делчев]] учителствувал во Банско, но оттука бил протеран од градските големци поради својата сомнителна револуционерна дејност.
 
== Туризам ==