РК Куманово: Разлика помеѓу преработките

Одземени 3 бајти ,  пред 2 години
с
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
РК Куманово е првиот освојувач на [[Куп на Македонија во ракомет (мажи)|Купот на Македонија]], кога под името Шевро Куманово го освоил изданието [[Куп на Македонија во ракомет 1993 (мажи)|1993]]. Следната сезона учествувал во [[ЕХФ Куп на Победниците на Куповите|Купот на Победниците на Куповите]], кога стигнал до осминалната фаза.
 
Во сезоната 2012/13, Куманово учествувал во [[ЕХФ Куп]]от.<ref>{{cite news |title=HC Kumanovo |url=https://web.archive.org/web/20191222212930/http://www.eurohandball.com/ec/ehfc/men/2012-13/clubs/017610/HC+Kumanovo |accessdate=22 декември 2019 |publisher=eurohandball.com преку web.archive.org |date= }}</ref>
 
== Успеси ==