Разлика помеѓу преработките на „Дирк Новицки“

Додаден 1.911 бајт ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
с
 
Забележителни успеси има постигнато и со [[Машка кошаркарска репрезентација на Германија|репрезентацијата на Германија]]. На [[Светско првенство во кошарка 2002|Светското првенство 2002]], Германија го освоила бронзениот медал, а Новицки бил прогласен за МВП на турнирот. Три години подоцна, на [[Европско првенство во кошарка 2005|Европското првенство 2005]] Новицки со Германија стигнал до финалето во кое биле поразени од [[Машка кошаркарска репрезентација на Грција|Грција]].
 
==Титули и награди==
====НБА====
*'''{{Трофеј-НБА шампионат}} [[НБА|НБА шампионат]]''' (1) : 2010-2011 со [[Далас Маверикс]]
*'''[[Најкорисен играч во НБА|МВП на сезоната]]''' (1) : 2006-2007
*'''[[Најкорисен играч на НБА финалето|МВП на НБА финалето]]''' (1) : 2011
*Ол НБА тим : 12
:[[Ол НБА тим|Прв тим]] (4) : 2005, 2006, 2007, 2009
:[[Ол НБА тим|Втор тим]] (5) : 2002, 2003, 2008, 2010, 2011
:[[Ол НБА тим|Трет тим]] (3) : 2001, 2004, 2012
*Учества на [[НБА Ол-стар натпревар]]от : 14
: 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2014, 2015, 2019
 
====Репрезентација====
*'''[[Светско првенство во кошарка|Светско првенство]]''':
**[[Податотека:Bronze medal world centered-2.svg|15px|Бронзен медал]] ''Бронзен медал'': [[Светско првенство во кошарка 2002|2002]]
 
*'''[[Европско првенство во кошарка|Европско првенство]]''':
**[[Податотека:Silver medal europe.svg|13px|Сребрен медал]] ''Сребрен медал'': [[Европско првенство во кошарка 2005|2005]]
 
====Останато====
*'''[[Најкорисен играч на Светското првенство во кошарка|МВП на Светско првенство]]''' (1) : 2002
*'''[[Најкорисен играч на Европското првенство во кошарка|МВП на Европското првенство]]''' (1) : 2005
*'''[[ФИБА Европски играч на годината]]''' (2) : 2005, 2011
*'''[[Мистер Европа]]''' (1) : 2005
 
== Наводи ==