Разлика помеѓу преработките на „Мајка“

Додадени 333 бајти ,  пред 1 година
 
===Мајката како тема во филмот===
* „[[Мајка (филм од 1955)|Мајка]]“ - советски [[филм]] од [[1955]] година.<ref>[http://www.worldlibrary.org/articles/mother_(1955_film) worldlibrary.org, Mother (1955 film) (пристапено на 30.1.2016)]</ref>
* „[[Мајка (филм од 1926)|Мајка]]“ (''Мать'') - советски филм од 1926 година, во режија на [[Всеволд Пудовкин]].<ref>Кинотека на Македонија, Програма - ноември 2015</ref>
* „[[Песната на мајка ми]]“ (''Klama dayika min'') - турско-француско-германски филм од 2014 година, во режија на [[Ерол Минтас]].<ref>''Пази се! Доаѓа Cinedays 13.'' Скопје: Младински културен центар, 2014, стр. 27.</ref>
* „[[Рона, Азимовата мајка]]“ - авганистанско-ирански [[филм]] од 2018 година, во режија на [[Џамшид Махмуди]].<ref>[https://raspored.hrt.hr/?raspored=1&mreza=4 HRT, Rona, Azimova majka, afganistansko-iranski film (пристапено на 21.12.2019)]</ref>
 
===Мајката како тема во музиката===