Разлика помеѓу преработките на „Терористички напад во Крајстчерч (2019)“

с
нема опис на уредувањето
(Крајстчерч)
с
 
| timezone = [[Време во Нов Зеланд|NZST]]; [[UTC+13]]
| type = масовно убиство, [[тероризам]]
| fatalities = 5051
| injuries = 49
| perp =
| assailants = Брентон Тарант
| motive =
}}
На 15 март 2019 година, на пладне, во градот [[Крајстчерч]], [[Нов Зеланд]], за време на петочната молитва, се случил масовен терористички вооружен напад во кој мета биле локалните муслимани. Првичната локација на нападот била Ел Нур Џамијата, а напаѓачот истиот го продолжил во Исламскиот центар на Линвуд до кој со возење се стигнува за околу 15 минути. Во нападот биле убиени 50 луѓе, а уште толку биле повредени.<ref>{{нмс|title=Police with the latest information on the mosque shootings|url=https://www.radionz.co.nz/news/national/384896/police-with-the-latest-information-on-the-mosque-shootings|work=Radio New Zealand|date=17 март 2019}}</ref><ref>{{нмс|title=Christchurch shooting death toll rises to 50 after one more victim discovered at mosque|url=https://www.abc.net.au/news/2019-03-17/christchurch-shooting-death-toll-rises-to-50-new-zealand/10909288|work=ABC News|date=17 март 2019}}</ref> За одговорен за нападот се смета 28-годишниот Австралиец Брентон Тарант, кој е уапсен веднаш по нападот и е обвинет за 51 убиство, 40 обиди за убиства и за учество во терористички чин.<ref>{{нмс|title=Christchurch mosque terror: Accused killer smirked in court|url=https://www.odt.co.nz/news/national/christchurch-mosque-terror-accused-killer-smirked-court|work=Otago Daily Times|date=16 март 2019}}</ref> Напаѓачот ја искористил социјалната мрежа [[Фејсбук]] за во живо да го емитува вооружениот напад, а исто така напишал и манифест на 73 страници насловен „Големата замена“, во кој се опира на имиграцијата, искажувајќи ги своите политички гледања.<ref>{{нмс|title=Christchurch shootings: Social media races to stop attack footage|url=https://www.bbc.com/news/technology-47583393|work=BBC News|date=16 март 2019}}</ref> Овој напад се смета за најсмртоносен во современата историја на Нов Зеланд.<ref>{{нмс|title=Dozens killed in Christchurch mosque attack|url=https://edition.cnn.com/asia/live-news/new-zealand-christchurch-shooting-intl/index.html|work=CNN World|date=15 март 2019}}</ref><ref>{{нмс|title=New Zealand mosque shooter is a white nationalist who hates immigrants, documents and video reveal|url=https://www.chicagotribune.com/news/nationworld/ct-mosque-killer-white-supremacy-20190315-story.html|work=Chicago Tribune|date=15 март 2019}}</ref>
 
== Наводи ==