Разлика помеѓу преработките на „Димитар Димитров“

нема опис на уредувањето
|name = Димитар Димитров
|honorific-suffix =
|image = Vladimir Putin with Dimitar Dimitrov.jpg
|caption = Димитров со [[Владимир Путин]]
|imagesize = 200px
|office = [[Список на министри за образование и наука на Република Македонија|Министер за образование и наука]]
|term_start2 = [[30 ноември]] [[1998]]
|term_end2 = [[28 декември]] [[1999]]
|primeminister2 = [[Љубчо Георгиевски]]
|predecessor2 = [[Слободан Унковски]]
|successor2 = [[Љубен Пауновски]]
|birth_date = {{роден на|3013|мајноември|19361937}}
|birth_place = [[Цакони]], {{роден во|Воденско}}, [[Грција]]
|death_date =
|website =
}}
'''Димитар Димитров''' (роден во с. [[Цакони]], [[Воден]]ско, [[Егејска Македонија]] на {{роден на|3013|мајноември|1936}} година{{факт|мај 20171937}}) — [[македонски]] [[поет]], [[есеист]], [[критичар]], преведувач од турски, писател за деца, политичар и дипломат.
 
== Биографија ==