Разлика помеѓу преработките на „Гошинце“

Додадени 997 бајти ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
с
|-
|}
 
=== Родови ===
Гошинце е албанско село.
 
Според истражувањата од 1941 година, родови во селото се:
 
* '''Доселеници:''' ''Маљок (17 к.)'' потекнуваат од фисот [[Бериш]]. Доселени се од северна [[Албанија]]; ''Дурци (15 к.)'' потекнуваат од фисот [[Красниќи]]. Доселени се од северна [[Албанија]]; ''Рекан (11 к.)'' потекнуваат од фисот [[Красниќи]]. Доселени се од северна [[Албанија]]; ''Скенер (7 к.)'' потекнуваат од фисот Бериш. Доселени се од северна [[Албанија]].<ref>{{Наведена книга|title=Кумановско-Прешевска Црна Гора|last=Трифуноски|first=Јован|publisher=САНУ|year=1951|isbn=|location=Белград|pages=}}</ref>
 
== Општествени институции ==
 
2.657

уредувања