Разлика помеѓу преработките на „Манастир Озрен“

Додадени 1.137 бајти ,  пред 7 месеци
дополнување
(нова страница)
 
(дополнување)
'''Манастир Озрен''' се наоѓа во населбата [[Калуѓерица]], у шума на 7 километари јужно од селото [[Петрово]], [[Република Српска]], [[Босна и Херцеговина|БиХ]], во планинскиот крај (под [[Озрен (Босна и Херцеговина)|Озрен]] планина) низ која протекува река [[Спреча]]. Манастир е посветен на [[Свети Никола]], а името го добил истпимената планина. Од [[март]] [[2003]] годин манастир е прогласен за национални спомен наом Босна и Херцеговина.
 
 
== Историја ==
Манастир Озрен се наоѓа во североисточнна [[Босна]] и потекнува од далечно минато. Прво пишано спомнување на Озрена е натпис бклесан над вратата, каде што се спомнува [[1587]] година, кога храмот го посетил отецот Јаков. Во народот владее верување дека манастирот Озрен е задужбина на прочуената лоза на [[Немањиќи]]. А тоа се потврдува и низ народното творештво.
 
Постарите историчари сметаат дека манастирот Озрен е задужбина на кралот [[Стефан Драгутин|Драгутин]], што донекаде и има историски факти бидејќи Драгутин навистина во периодот [[1284]]—[[1316]] година управувал сољао територија на која се наоѓа манастирот.