Разлика помеѓу преработките на „Втора робовска војна“

с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 17 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q537096 (translate me))
с
'''Второто робовско востание''' било неуспешна побуна на [[Ропство|робови]] која се случила помеѓу [[104 п.н.е.|104]] и [[100 п.н.е.|100]] година п.н.е. на [[Сицилија]] во времето на [[Римска република|римската република]].
 
[[конзул (титула)|Конзулот]] [[Гај Мариј]] регрутирал луѓе за војната против племето [[Кимбрии]] во [[Кисалпска Галија]]. Побарал помош од [[никомедНикомед III од Битинија|Никомед]], крал на [[БитинијаВитинија]]. Дополнителната војска никогаш не пристигнала поради оптужбата дека римските собирачи на данок, робовите кои не можеле да ги платат, ги претворале во слободни луѓе. Мариј објавил декрет според кој сите сојузнички луѓе морале да бидат пуштени на слобода доколку се наоѓаче под римско ропство.
 
Околу 800 робови биле пуштени на Сицилија. Истите тие ги наговориле останатите да ги напуштат своите робовладетели и да се ослобат. Востанието избило кога гувернерот им наредил да се вратат. Робот [[Салвиј]] ги следел стапките на [[Евниј]] и бил избран за војсководец на востаниците. Се преименувал во Трифон според владетелот на [[Селевкидска Империја|селевкидската империја]], Диодос Трифон.