Разлика помеѓу преработките на „Петер Паул Рубенс“

дополнување
(дополнување)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Infobox artist
| bgcolour = #EEDD82
| awards =
}}
'''Петер Паул Рубенс''' ({{lang-nl|Peter Paul Rubens}}; [[Зиген]], {{роден на|28|јуни|1577}} - {{починал во|Антверпен|}}, {{починал на|30|мај|1640}}) — фламански [[сликар]], еден од најголемите мајстори на барокниот[[барок]]ниот стил. Соединувајќи ги најдобрите традиции на [[италија]]нското сликарството[[сликарство]] и сликарството во северниот дел на [[Европа]], тој создадесоздадол слики полни со драматика, [[еротика]], раскош на костимите и сјај на боите.
 
==Влијание==
Во песната „Светилници“, францускиот поет [[Шарл Бодлер]] го опејува Рубенс како „градина на мрзливоста, река на заборавот“.<ref>Шарл Бодлер, ''Цвеће зла''. Београд: Култура, 1970, стр. 18-19.</ref>
 
== Наводи ==
 
{{Нормативна контрола}}
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Рубенс, Петер Паул}}