Разлика помеѓу преработките на „Макао“

Додадени 545 бајти ,  пред 7 месеци
дополнување
(Одбиени последните 4 промени (од Vase10000) и ја поврати преработката 3542967 на Bjankuloski06)
(дополнување)
Макао е богат со споменици од колонијалната доба. Главните извори на приходот се туризам (во 2000 имало 8 милиони посетители) и игри на среќа, затоа што Макао го викаат "Монте Карло на истокот ". Најпопуларна игра е [[Паи Гоу]], врста на кинески домина. Во Хонгконг, како и во Кина, коцкањето е забрането. Во 2004, областа имала заработка 5 милијарди американски долари од игрите на среќа. По тоа Макао се изедначува со [[Лас Вегас]]. Градот е познат по автотрките кои се одржуваат секоја година во ноември. Исто така, секоја година се одржува натпреварување со огномет во кое учествуваат бројни земји од светот. За време на натпреварувањето, секоја сабота се претставуваат по две држави.
 
Во Макао коцкањето е многу популарно, затоа што е дозволено, компанија од Лас Вегас да отвара казина. Моментално се градат неколку казина, од кои највеќенајмногу внимание одвлекува "[[The Venetian]]", кое се гради на земјата од море помеѓу двата острова.
 
==Макао како мотив о уметноста и во популарната култура==
* „Последниот пат кога го видов Макао“ (''A Ultima Vez que vi Macau'') - [[ документарен филм]] на [[режисер]]ите [[Жоао Педро Родригеш]] и [[Жоао Руј Герера да Мата]].<ref>''Пази се! Доаѓа Cinedays 13.'' Скопје: Младински културен центар, 2014, стр. 73.</ref>
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
{{Нормативна контрола}}