Разлика помеѓу преработките на „Вратин“

Додадени 12 бајти ,  пред 1 година
с
нема опис на уредувањето
с
|prefec =
|municipality = [[Горуша (општина)|Горуша]]
|municunit = Лепчишта[[Лапчишта]]
|established_c =
|established_m =
== Географија ==
 
Селото се наоѓа на околу 5 километри источно од градотгратчето [[ЛепчиштаЛапчишта]], на левиот (североисточен) брег на реката [[Бистрица (Егејска Македонија)|Бистрица]]. Сместено е на 580 метри надморска височина.<ref name="НМЕМ">{{НМЕМ|том=I|глава=Кожански округ|страница=336}}</ref>
 
== Историја ==
== Самоуправа и политика ==
 
Во 1918 година, селото станало самостојна општина, а атарот на општината опфаќал површина од 21 квадратен километар.<ref name="НМЕМ" /> Општината Вратин била приклучена во општината [[ЛепчиштаЛапчишта]] во 1997 година, која била укината во 2011 година и станала дел од поголемата општина [[Горуша (општина)|Горуша]].
 
Селото припаѓа на општинската единица ЛепчиштаЛапчишта со седиште во [[ЛепчиштаЛапчишта|истоимениотистоименото гратче]] град, која припаѓа на поголемата општина Горуша, во округот [[Кожани (округ)|Кожани]]. Воедно, селото е дел од општинскиот оддел Вратин, во кој е единствено село.
<!--== Општествени установи ==-->
== Културни и природни знаменитости ==