Разлика помеѓу преработките на „Дирк Новицки“

Додадени 102 бајти ,  пред 1 година
с
нема опис на уредувањето
с
с
'''Дирк Вернер Новицки''' (роден на {{роден на|19|јуни|1978}} во {{роден во|Вирцбург}}) — германски професионален кошаркар кој настапува за тимот на [[Далас Маверикс]] во [[НБА]] лигата. Висок е 213 цм и тежи 111 кг. Кариерата ја започнува играјќи во локалниот кошаркарски клуб ДЈК Вирцбург. Новицки е селектиран како 9 пик од страна на тимот на [[Милвоки Бакс]] во 1998 [[НБА Драфт]]от. Истиот ден беше трејдуван во тимот на [[Далас Маверикс]] каде игра и до денешен ден.<ref>[http://www.nba.com/playerfile/dirk_nowitzki/bio.html Дирк Новицки – Биографија], nba.com, проверено на 6 јануари, 2008</ref>
 
Новицки е единаесеткратен учесник на [[Ол-стар]] натпреварите и четири пати е избран во првиот тим на [[НБА]]. Тој е единствениот Европеец кој ја има освоено [[Најкорисен играч на НБА|МВП наградата за најкорисен играч]] во сезоната 2006-2007. Негов најголем дострел со тимот на [[Далас Маверикс]] се случил во сезоната 2010/2011, кога ја освоил шампионската титула во големото [[НБА Финалефинале 2011|НБА финалето 2011]] кадево кое Мавси триумфираатриумфирале над екипата на [[Мајами Хит]] со 4-2 во серијата. Новицки бешебил прогласен за [[Најкорисен играч на НБА финалето|најкорисен играч на финалната серија]].
 
Забележителни успеси има постигнато и со репрезентацијата на [[Германија]]. На Светското кошаркарско првенство во 2002, Германија го освоила третото место, а Новицки беше прогласен за МВП на турнирот. Три години подоцна во 2005 на Европското кошаркарско првенство со [[Германија]] беше поразен во финалето од [[Грција]], a како утешна награда го доби МВП трофејот и на ова натпреварување.