Разлика помеѓу преработките на „Дирк Новицки“

Додадени 849 бајти ,  пред 1 година
с
нема опис на уредувањето
с
с
{{Infobox basketball biography 2
[[Податотека:Dirk_Nowitzki_2.jpg|мини|десно|170п|Дирк Новицки]]
| image = Dirk_Nowitzki_2.jpg
| image_size = 200px
| caption =
| name = Дирк Новицки
| fullname =
| nickname = Вундер Дирк
| position = [[Крилен центар (кошарка)|крилен центар]]
| height = 2,13
| weight = 111
| league =
| team =
| number =
| nationality = {{flagsport|GER}} [[Германија]]
| birth_date = {{birth date and age|df=yes|1978|6|19}}
| birth_place = [[Вирцбург]]
| birth_country= [[Германија]]
| college =
| draft = {{NBA Draft players|1998|1|9}}
| draft_team = {{Basket Milwaukee Bucks}}
| career = 1994—2019
| years = 1994–1998<br/>1998–2019
| teams = {{Basket DJK Wurzburg}}<br/>{{Basket Dallas Mavericks}}
| nationalteamyears = 1997–2015
| nationalteam = {{Naz|BKrep|GER|M}}
| updated = 13.05.2017
}}
 
'''Дирк Вернер Новицки''' (роден на {{роден на|19|јуни|1978}} во {{роден во|Вирцбург}}) — германски професионален кошаркар кој настапува за тимот на [[Далас Маверикс]] во [[НБА]] лигата. Висок е 213 цм и тежи 111 кг. Кариерата ја започнува играјќи во локалниот кошаркарски клуб ДЈК Вирцбург. Новицки е селектиран како 9 пик од страна на тимот на [[Милвоки Бакс]] во 1998 [[НБА Драфт]]от. Истиот ден беше трејдуван во тимот на [[Далас Маверикс]] каде игра и до денешен ден.<ref>[http://www.nba.com/playerfile/dirk_nowitzki/bio.html Дирк Новицки – Биографија], nba.com, проверено на 6 јануари, 2008</ref>