Разлика помеѓу преработките на „Црква „Св. Пантелејмон“ - Горно Нерези“

Поправени грешки при пишување
с (ставена Категорија:Водно користејќи го HotCat)
(Поправени грешки при пишување)
Ознаки: Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
|површина=
}}
„'''Св. Пантелејмон'''“ — [[манастир]]ска [[црква]] во истоимениот манастир во с. [[Горно Нерези]], на планината [[Водно]], осум километри југозападно од [[Скопје]]. Манастирскиот комплекс е ограден со високи ѕидови, а во него се наоѓаат црквата изградена во [[македонски стил]] и манастирските [[конак|конаци]]. На ѕидовите на овој споменик на културата е сочувано [[фрескосликарство]], коешто по своите квалитети со се вбројува меѓу врвните дострели на византиското сликарство од времето на династијата [[Комнини]].
 
==Историја==
[[File:Pantelejmo Nerezi vnatreshnost.jpg|мини|left|250п|Фрескоживописот на сводот од црквата]]
Анонимен корисник