Моч: Разлика помеѓу преработките

Додадени 44 бајти ,  пред 4 години
[проверена преработка][непроверена преработка]
Ознаки: Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
Ред 25:
 
== Состав ==
Составот на урината зависи од факторите на животната средина ([[температура]] и [[влажност]]), како и од човековата активност, [[пол]]от, [[возраст]]а, [[тежина]]та и [[здравје]]то. Кај човекот 95% од урината се состои од [[вода]] taa sodrzi i amonjak urea soli i bekompleks. Таа содржи и низа [[органско соединение|органски]] и [[неорганско соединение|неоргански]] сoединенија:
 
=== Органски соединенија ===
Анонимен корисник