Димитар Башевски: Разлика помеѓу преработките

ажурирање 2019
[проверена преработка][проверена преработка]
(додаток)
(ажурирање 2019)
* Избрани дела (во шест тома, 2019)[http://www.dimitarbasevski.com/kritika_izbrani_dela_maja_bojadzievska.php][https://kupikniga.mk/product/bunar-2/]
 
Неговите дела се преведувани и објавувани во странство на англиски, чешки, грчки, романски, српски, црногорски и албански. Застапуван во антологиите на македонската поезија и проза. Преведува од англиски и од словенските јазици. Добитник е на наградите „11 Октомври“, „Рациново признание“, „Ванчо Николески“, „13 Ноември“. Во 2001 год. Башевски беше прогласен за лауреат на престижната награда ''„Роман на годината“'' на Утрински весник за неговото дело, романот Бунар.
 
==Награди и признанија==
Добитник е на наградите:
* [[Награда „11 Октомври“]],
* „Рациново признание“,
* „Ванчо Николески“,
* [[Награда „13 Ноември“]]
* Лауреат на престижната награда ''„Роман на годината“'' на Утрински весник за неговото дело, романот Бунар, 2001
* [[Награда „Св. Климент Охридски“]]<ref>[https://plusinfo.mkова-се-добитниците-на-државната-награ/ ''Ова се добитниците на државната награда „Св. Климент Охридски“'']</ref>
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
{{Никулец за биографија}}
{{DEFAULTSORT:Башевски, Димитар}}
[[Категорија:Луѓе од Битола]]
[[Категорија:Живи луѓе]]
 
[[Категорија:Ѓавато (Битолско)]]
[[Категорија:Добитници на наградата „11 Октомври“]]
[[Категорија:Добитници на наградата „13 Ноември“]]
[[Категорија:Добитници на наградата „Св. Климент Охридски“]]