Разлика помеѓу преработките на „Венјамин Нетанјаху“

с
нема опис на уредувањето
с
с
|website = {{URL|http://www.netanyahu.org.il/en/|www.netanyahu.org.il}}
}}
'''Венјамин Нетанјаху''' ({{lang-he|בנימין נתניהו}}, {{audio|He-Benjamin Netanyahu.ogg|Венјамин Нетанјаху}}, на македонски погрешно пишуван како ''Бенјамин Нетанјаху''<ref>[[Македонска транскрипција на хебрејскиот јазик]]</ref>; р. {{роден на|21|октомври|1949}} г.) — израелски политичар кој е 9-ти и тековен [[Премиер на Израел]] согласно 2009 година, а претходно служејќи на истата позиција од 1996 до 1999 година. Тој истовремено е и член на [[Кнесет|Кнесетот]] — парламентот на [[Израел]], како и претседател на неговата матична политичка партија [[Ликуд]]. Нетанјаху исто така е првиот израелски премиер по 1948 година кој е роден во Израел. Тој исто така е премиер на Израел со најдолг стаж, надминувајќи го првиот премиер на земјата [[Давид Бен-Гурион]].
 
== Рани години ==