Разлика помеѓу преработките на „Венјамин Нетанјаху“

с
нема опис на уредувањето
с
с
== Политичка кариера ==
[[Податотека:Flickr - Government Press Office (GPO) - P.M. BENJAMIN NETANYAHU SHAKING HANDS WITH PALESTINIAN AUTHORITY CHAIRMAN YASSER ARAFAT.jpg|мини|лево|150п|Првата средба на Нетанјаху со палестинскиот претседател [[Јасер Арафат]] на граничен пункт, 1996 г.]]
Нетанјаху станал претседател на [[Десница (политика)|десничарската]] политичка партија [[Ликуд]] во 1993 година. По три години победува на општите избори во [[Израел]] од 1996 година и станува најмладиот [[Премиер на Израел|премиер]] на државата, служејќи на функцијата од јуни 1996 до јули 1999 година. Откако ги губи изборите во 1999 година се повлекува во приватниот сектор, но повторно се враќа во политиката во 2002 година како министер за надворешни работи до 2003 година и за финансии од 2003 до 2005 година. Се повлекол од владата на Ариел Шарон поради несогласувања со планот за повлекување од [[Појас Газа|Појасот Газа]], со кој израелската војска го напуштила појасот и израелските населби во областа биле уништени и евакуирани. Како министер за финансии, Венјамин учествувал во голема реформа на израелската економија, која значително ги подобрила последователните економски резултати на Израел.<ref>Thomas G. Mitchell Likud Leaders (McFarland 2015), Chapter 10</ref>
 
Нетанјаху повторно го презел раководството на Ликуд во декември 2005 година, откако дотогашниот претседател Шарон ја напуштил партијата и формирал нова партија.<ref>{{нмс|title=Netanyahu elected as Likud party chairman|url=http://news.xinhuanet.com/english/2005-12/20/content_3944753.htm|publisher=Xinhua News Agency|date=20 декември 2005|accessdate=27 јули 2009|deadurl=yes|archiveurl=https://web.archive.org/web/20060227183818/http://news.xinhuanet.com/english/2005-12/20/content_3944753.htm|archivedate=27 февруари 2006|df=dmy-all}}</ref> Во декември наредната година, тој официјално станува лидер на опозицијата во [[Кнесет|Кнесетот]]. По парламентарните избори во 2009 година, во кои Ликуд завршил на второ место, а десничарските партии го освоиле мнозинството,<ref>{{нмс|first=Gil|last=Hoffman|title=Kadima wins, but rightist bloc biggest|url=http://www.jpost.com/Israel/Article.aspx?id=132385|newspaper=The Jerusalem Post|date=10 февруари 2009|accessdate=17 јуни 2012}}</ref> Нетанјаху формирал коалиција и по втор пат станал премиер.<ref>{{нмс|title=Netanyahu sworn in as Israel's prime minister|url=http://www.haaretz.com/news/netanyahu-sworn-in-as-israel-s-prime-minister-1.273265|newspaper=Haaretz|date=31 март 2009|accessdate=10 март 2013}}</ref><ref>{{нмс|title=Netanyahu sworn in as Israeli prime minister|first=Jeffrey|last=Heller|url=https://www.reuters.com/article/2009/03/31/us-israel-idUSTRE52U4VH20090331|publisher=Reuters|date=31 март 2009 |accessdate=10 март 2013}}</ref> Победува и на изборите во 2013 година и тогаш станува вториот премиер избран во трет мандат, веднаш по основачот и прв премиер на државата [[Давид Бен-Гурион]]. Уште еднаш ги освоил изборите во 2015 година добивајќи го својот четврт мандат.