Разлика помеѓу преработките на „Напад на зградата на Владата на Македонија (2014)“

викификација
(викификација)
[[Податотека:Government Headquarters in Skopje by night 01.jpg|мини|250п|Страничен поглед на зградата на Владата на Македонија ноќе, јули 2019 г.]]
{{infobox military conflict
На 28 октомври 2014 година во вечерните часови два проектили ја погодиле фасадата на зградата на [[Влада на Македонија|македонската Влада]]. Полицијата соопштила дека настанот се случил околу 22 часот, кога обезбедувањето пријавило дека се слушнале две експлозии.<ref>{{нмс|title=МВР: Два проектила забиени во зградата на владата|url=https://www.slobodnaevropa.mk/a/26664048.html|work=Радио Слободна Европа на македонски јазик|date=29 октомври 2014|accessdate=3 декември 2019}}</ref> Во нападот не биле нанесени поголеми штети или човечки жртви.
|conflict = Напад на зградата на Владата на Македонија
|partof =
|image =[[Податотека:Skopje X133.JPG|300п]]
|date = 20:30 – [[28 октомври]] [[2014]]
|place = [[Владата на Македонија ]], [[Скопје]]
| map_type = Македонија
| map_relief = yes
| latitude = 42.00
| longitude = 21.26
| map_size =
| map_marksize =
| map_caption =
| map_label =
| territory =
|casus = none
|result = напад на објектот на Владата на Македонија
|combatant1 =
|combatant2 = {{flagicon image|Uck Nla logo.svg}} [[Национална Ослободителна Армија |НОА]]
|commander1 =
|commander2 =
|casualties1 = нема
|casualties2 = нема
}}
'''Нападот на зградата на Владата на Македонија''' — напад кој се случил на [[28 октомври]] [[2014]] година во 20:30 часот, кога кон зградата каде се наоѓа [[Влада на Македонија|Владата на Македонија]] биле фрлени две ракетни гранати предизвикувајќи оштетување на ѕидовите и покривот на зградата.
 
Според Радио Слободна Европа ова не било првпат да биде пукано во близина на македонската Влада. Во 2007 година полицијата соопштила дека блиску до зградата, исто така во ноќните часови, биле испукани две гранати од противпешадиско оружје. Проектилите завршиле во близина на бензинската пумпа на „Макпетрол“ и во бетонско ѕидче пред јапонскиот конзулат. Тогашниот владин портпарол Ивица Боцевски бил дециден. Тој рекол дека Владата го сметала нападот за терористички чин.<ref>{{нмс|title=Куршуми во владата и ширење страв!|url=https://www.slobodnaevropa.mk/a/26664372.html|work=Радио Слободна Европа на македонски јазик|date=29 октомври 2014|accessdate=3 декември 2019}}</ref>
Подоцна, за нападот одгорност презела т.н. специјални единици „Хасан Приштина“. Во соопштението кои го испратиле, тие навеле дека цел на нападот била зградата на Владата на Македонија, Судот и една полициска станица. Нападот врз полициската станица во Скопје не се случил од причина да не дојде до човечки жртви. Како причина за нападот, напаѓачите го навеле незадоволството од спроведувањето на [[Охридски рамковен договор |Охридскиот рамковен договор]]<ref name=Balkan-insight>{{cite web |author=Sinisa Jakov Marusic |url=http://www.balkaninsight.com/en/article/new-%C3%ACliberation-army%C3%AE-claims-attack-on-macedonian-government-hq |title='Liberation Army' Claims it Shelled Macedonian Govt|publisher=balkaninsight.com |accessdate=5 December 2014 |date=7 November 2014 |language=English}}</ref>.
 
Една недела по инцидентот телевизијата [[Алсат М]] објавила документ кој бил потпишан во името на расформираната [[Ослободителна народна армија]]. Во документот на албански јазик пишувало дека „вечерта на 28 октомври елитните сили „Хасан Приштина“ ја нападнаа владината зграда во координирана акција“.<ref>{{нмс|title='Liberation Army' Claims It Shelled Macedonian Govt|url=https://balkaninsight.com/2014/11/07/new-%C3%ACliberation-army%C3%AE-claims-attack-on-macedonian-government-hq/|work=Balkan Insight|date=7 ноември 2014|accessdate=3 декември 2019}}</ref>
 
== Наводи ==
{{наводи}}0
 
== Поврзано==
* [[Напад на Гошинце]]
* [[Вооружена престрелка во Куманово (2015)]]
 
[[Категорија:Тероризам во Македонија]]
[[Категорија:Македонија во 2014 година]]
[[Категорија:Историја на Скопје]]
[[Категорија:Албански сепаратизам во Македонија]]