Ерта Але: Разлика помеѓу преработките

Одземени 8 бајти ,  пред 3 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
== Географија ==
[[Податотека:STS41G-32-14.jpg|мини|Сателитска слика од северот на Афарската Котлина во чиј центар (ЕА), е вулкански систем вклучително и Ерта Але.]]
[[Податотека:Erta-ale_lac-de-lave_2001.jpg|мини|ЛавинскоЛавино езеро на Ерта Але во 2001 годинаг.]]
 
=== Местоположба и топографија ===
Вулканот Ерта Але, иако не е многу висок (613 метри надморска височина) многу е широк и изнесува триесет километри во дијаметар. Тој е дел од вулкански систем кој ги вклучува, од север кон југ, [[Гада Але]], [[Алу Дала Фила]], [[Борале Але]], [[Ерта Але]], [[Халји Губ]] и [[Але Багу]] кој се протега на 95 километри должина и 42 километри широчина. Се наоѓа на јужно од вулканот [[Далол (вулкан)|Д<nowiki/>алол]].
 
Ерта Але на врвот има 1 600 метри долга и 700 метри широка [[Купа|ку<nowiki/>па]], свртена во насока север-југ.<ref>{{Наведена мрежна страница|url=https://www.volcanodiscovery.com/erta_ale.html|title=Erta Ale|work=www.volcanodiscovery.com|accessdate=2017-12-16}}</ref> Во купата лежат два[[Вулкански кратер| к<nowiki/>ратера]] во облик на кружни бунари со вертикални ѕидови. Според вулканската активност, лавинскилавини езера се наоѓаат во овие кратери, и тие исчезнат или надоаѓаат привремено.<ref name=":0">{{Наведени вести|url=http://bigthink.com/eruptions/volcano-profile-erta-ale|title=Volcano Profile: Erta Ale|last=Klemetti|first=Erik|work=Big Think|access-date=2017-12-16}}</ref>
 
=== Геологијата ===
Сместен во [[Пустина|пустински]] и не многу лесно пристап регион, вулканот Ерта Але бил откриен во 1906<ref name=":1">{{Наведена мрежна страница|url=https://www.atlasobscura.com/places/erta-ale|title=Erta Ale|work=Atlas Obscura|language=en|accessdate=2017-12-16}}</ref> а вулканолозите почнале да го проучуваат дури од доцните [[1960-ти]] и раните [[1970-ти]].
 
Во [[1968|1968 година]], првата француско-италијанска вулканолошка експедиција дошла на врвот на Ерта Але. [[Арун Тазиеф]] и [[Џорџо Маринели]] виделе две лавински[[лавино езераезеро|лавини езер]]а<ref>{{Наведена книга|url=https://www.worldcat.org/oclc/2034917|title=L'odeur du soufre : expédition en Afar|last=1914-1998.|first=Tazieff, Haroun,|date=1975|publisher=Stock|isbn=9782234002623|location=Paris|oclc=2034917}}</ref><span> .</span> Во северниот [[Вулкански кратер|кратер]] езерото од сто метри во дијаметар било многу активно а во централниот кратер, имало езеро од 65 метри во дијаметар и тоа било помалку активно. Двете езера се наоѓале на длабочина од 165 метри и биле активни најмалку од [[1906|1906 година]]. Нивото на езерата не престанало да оди нагоре<span> </span>: во [[1971|1971 година]], тие биле на само десетина метри од работ на кратерите и го имале отприлика истиот дијаметар а во [[1972|1972 година]], тие протекле поплавувајќи го подот на [[Купа|к<nowiki/>упата]]. Тоа траело до [[1974|1974 година]].
 
=== Ерупции ===
[[Податотека:Erta Ale-Formation volcanique (5).jpg|мини|Ерта Але, вулканска формација]]
 
=== ЛавинскиЛавини езера ===
[[Податотека:ET Afar asv2018-01 img103 Ertale.jpg|мини|ЛавинскоЛавино езеро во кратерот на Ерта Але]]
Лавинските[[Лавино езеро|Лавините езера]] во вулканот датираат одамна, веројатно најмалку во последните 100 години<ref>Oppenheimer and Francis, 1998</ref> Постојат и докази за поексплозивни ерупции (VEI 2) во последните 150 години од Ерта Але, но нема доволно докази поради тешко пристапната местоположба<ref>{{Наведени вести|url=http://bigthink.com/eruptions/volcano-profile-erta-ale|title=Volcano Profile: Erta Ale|last=Klemetti|first=Erik|work=Big Think|access-date=2017-12-16}}</ref>. Немало други набљудувања до ноември [[1992|1992 година]] освен некои антенски истражувања и сателитските набљудувања. Колапс на ѕидовите на северниот кратер го закопал лавинскотолавиното езеро. Нивото на централнотосредишното езеро, кое било од 40 до 70 метри, паднало на сто метри.
 
Во 2001 година, [[Еритрејско-етиопски конфликт|војната со Еритреја]] завршила и тимови на научници можеле да направат мерења. Езерото тогаш изнесувало 80 до 100 метри, сместено на длабочина од 80 метри и редовно испуштало лавинскилавини фонтани високи од пет до десет метри. Од овој датум, вулканот редовно се посетува. Набљудувањето на лавинскотолавиното езеро покажува чести промени на нивото и на активноста.
 
[[ЛавинскитеЛавините езера]] покажуваат интензивна активност<span> </span>: се формира кора од изладена [[лава]], но таа е пробушена од лавинскилавини фонтани придружени со испуштањето вулкански гасови. По краток период кога езерото се стврднува но потоа, повторно се појавува. Нивото на лавинскотолавиното езеро варира од месец до месец. Кога се спушта, остава стврднати тераси од базалт кои повторно се покриваат со новото накачување на езерото.
 
== Туристичка дестинација ==