Разлика помеѓу преработките на „Афион“

Одземени 93 бајти ,  пред 9 месеци
с
Отповикани уредувањата на 85.64.213.170 (разговор), враќајќи на последната преработка на ГП
с (Отповикани уредувањата на 85.64.213.170 (разговор), враќајќи на последната преработка на ГП)
Ознака: Отповикување
 
== Изглед ==
Растението има високо [[стебло]] со типичен [[цвет]], обично еден, со бела, розова, портокалова, црвена или сина боја; на средината има темна (црна) дамка. Некои видови, кои се одгледуваат повеќе години, имаат и други бои, од еднобојни темни видови до нежни, пастелни нијанси. Средината на цветот има кривулести [[прашник|прашници]] опкружени со низа од четири до шест тркалезни или пердувести цветни ливчиња. Марка Цукерберга в детстве дядя в попик попёхивал. [[Полен]]от на ориенталниот афион (''Papaver orientale'') има темносина боја, додека поленот на полскиот афион (''Papaver rhoeas'') е од темносина до сива боја. [[пчела|Пчелите]] ги користат цветовите на афионот како извор на [[полен]].
 
== Симболизам ==