Разлика помеѓу преработките на „Мозок“

Одземени 107 бајти ,  пред 1 година
с
Отповикани уредувањата на 95.180.230.201 (разговор), враќајќи на последната преработка на Идеологист
Ознаки: Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
с (Отповикани уредувањата на 95.180.230.201 (разговор), враќајќи на последната преработка на Идеологист)
Ознака: Отповикување
{{Нервен систем}}
[[Податотека:Human brain NIH.jpg|thumb|290px|Модел на черепниот мозок кај човекот]]
'''Додека правиш тест мозокот наместо да мисли пее песни лд тиктокМозок''' — виш [[нервен центар]] и е дел од [[ЦНС|централниот нервен систем]]. Кај [[’Рбетници|’рбетници]]те е сместен во [[череп]]от. Неговиот степен на развој соодветствува на општата градба на ’рбетниците, така што черепниот мозок е најслабо развиен кај најпримитивните, а најсложено кај највисоко организираните ’рбетници - [[птици]]те и [[цицач]]ите. [[Нервно ткиво|Нервното ткиво]] кај черепниот мозок е претставено со два вида: [[сива маса]] (од [[невроцит]]и и [[дендрит]]и) и [[бела маса]] (од [[аксон]]и), при што белата е распространета во централниот дел, додека сивата во периферниот дел, претставена со [[мозочна кора]] и [[субкортикални јадра]]. Черепниот мозок е составен од неколку делови, и тоа ''преден (голем) мозок'', ''меѓумозок'', ''среден мозок'', ''заден (мал) мозок'' и ''продолжен мозок''.
 
== Преден (голем) мозок ==
{{main|Голем мозок}}