Разлика помеѓу преработките на „Хенри Волтер Бејтс“

с
с
{{викификација}}
 
[[Податотека:HWHenry BatesWalter 23Bates, KB1870.jpg|мини|Хенри Волтер Бејтс]]
 
'''Хенри Волтер Бејтс''' (роден на 8 февруари 1825 во Лестер, Англија, † 16 февруари 1892 во Лондон) е англиски природонаучник, еволутивен биолог и ентомолог. Тој бил основан од неговата амазонска експедиција, која започна во 1848 заедно со Алфред Расел Валас. Бејтс го испратил во неговото враќање од Бразил во 1859 година повеќе од 14.000 видови (повеќето инсекти), 8.000 беа нови за науката, во Англија. Тој беше поранешен следбеник на еволутивната теорија на Чарлс Дарвин. "Бејтс мимикри" е именуван по него.
94

уредувања