Разлика помеѓу преработките на „Мозаик“

Нема измена во големината ,  пред 1 година
с
нема опис на уредувањето
с
[[Податотека:Byzant mosaic buc.jpg|thumb|310px|[[Византија|Византиски]] мозаик]]
'''Мозаикот''' претставува редење природен [[камен]] или мали, префабрикувани коцки од различен материјал (пр. [[стакло]], [[керамика]]) во разни [[орнамент]]и или [[Слика|слики]]. Овие коцкички, во склад со претходно изработен нацрт, се втиснуваат во сесѐ уште свеж малтер, а потоа површината се полира заради израмнување.
 
== Историја ==
259

уредувања