Разлика помеѓу преработките на „Именка“

Додадени 15 бајти ,  пред 2 месеци
нема опис на уредувањето
Ознаки: Мобилно уредување Уредување од прилогот за Андроид Уредување од мобилен извршник
Ознаки: Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
* Пишувам со сино '''пенкало''' на бела '''хартија'''.
* Во '''градината''' имаше прекрасни '''лалиња''' и '''рози'''.
* '''Киро Глигоров''' е првиот '''претседател''' на '''Република Северна Македонија'''.
}}
'''Именка''' {{--}} менлив [[збор]] кој го содржи белегот опредметеност, и може да се јави како [[подмет]], предмет, [[прилошка определба]], именски дел од прирокот, а вршат и [[атрибут|атрибутска служба]] во реченицата.<ref>Loos, Eugene E., et al. 2003. [http://www.sil.org/linguistics/GlossaryOfLinguisticTerms/WhatIsANoun.htm Glossary of linguistic terms: What is a noun?]</ref>
Анонимен корисник