Пасиште: Разлика помеѓу преработките

Додадени 556 бајти ,  пред 2 години
дополнување
сНема опис на уредувањето
(дополнување)
 
Растенијата на едно пасиште можат да бидат [[треви]], [[зрнеста храна|зрна]] или мешавина. [[Луцерка]]та, [[детелина]]та и [[обичен граор|граор]]от како и [[пијанка (растение)|пијанката]], [[ливадарка]]та, [[ветрушка]]та и други билки, зависно од условите, од кои најважни се видот на [[почва]]та, минималната годишна [[температура]] и количеството на [[врнеж]]и.
 
==Пасиштето како мотив во уметноста==
* „Декемвриски пасишта“ - песна на рускиот поет [[Андреј Вознесенски]] од 1957 година.<ref>Антологија руске лирике – X-XXI век. Књига III: Средина XX века – поч. XXI века (неомодернизам, неоавангарда, постмодернизам и нова трагања). Београд: Paidea, 2007, стр. 44-46.</ref>
 
== Поврзано ==
* [[Савана]]
* [[Степа]]
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
{{Нормативна контрола}}