Разлика помеѓу преработките на „Придавка“

Одземени 300 бајти ,  пред 8 месеци
Одбиена последната промена (од 37.161.133.6) и ја поврати преработката 3703383 на Ehrlich91
(Приданка глупа кој сите е користат)
Ознаки: Нагледно уредување Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
(Одбиена последната промена (од 37.161.133.6) и ја поврати преработката 3703383 на Ehrlich91)
* Фустанот што го носите е навистина '''божествен'''.
}}
Во [[граматика]]та, '''придавка''' е збор чија се користии во главна [[синтакса|синтаксичка]] улога е да ги модифицира [[именки]]те или [[заменки]]те, давајќи повеќе информации за именката или заменката. Класичната дефиниција за придавките е дека тие се всушност зборови кои ги означуваат особините на предметите и појавите. Таке се означуваат <ref>{{Наведена книга|title=придавка|last=Ајтартикас|first=Амикјалч|publisher=Амикјалч|year=2019|isbn=Незнам|location=На балкон|pages=Голем мал придавка}}</ref>
 
== Видови придавки ==