Разлика помеѓу преработките на „Љупчо Коцарев“

Додадени 312 бајти ,  пред 9 месеци
нема опис на уредувањето
}}
 
'''Љупчо Коцарев''' (роден на [[25 февруари]] [[1955]] година во [[Скопје]]) — македонски научник и професор од областа на физиката, техничките науки и компјутерските науки. Член на [[МАНУ]]<ref>[http://manu.edu.mk/teams/d-r-ljupco-kocarev/ Д-р Љупчо Коцарев] на семрежното место на МАНУ</ref>. На изборното собрание на МАНУ одржано на 25 ноември 2019 година, Коцарев бил избран за претседател, чиј мандат ќе започне на [[1 јануари]] [[2020]] година, заменувајќи го Таки Фити.
 
==Образование и работен век==