Разлика помеѓу преработките на „Придавка“

Додадени 300 бајти ,  пред 8 месеци
Приданка глупа кој сите е користат
с (Отстрането уредувањето на 92.53.50.138 (разговор), вратено на последната верзија на Ehrlich91)
Ознака: Отповикување
(Приданка глупа кој сите е користат)
Ознаки: Нагледно уредување Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
* Фустанот што го носите е навистина '''божествен'''.
}}
Во [[граматика]]та, '''придавка''' е збор чија се користии во главна [[синтакса|синтаксичка]] улога е да ги модифицира [[именки]]те или [[заменки]]те, давајќи повеќе информации за именката или заменката. Класичната дефиниција за придавките е дека тие се всушност зборови кои ги означуваат особините на предметите и појавите. Таке се означуваат <ref>{{Наведена книга|title=придавка|last=Ајтартикас|first=Амикјалч|publisher=Амикјалч|year=2019|isbn=Незнам|location=На балкон|pages=Голем мал придавка}}</ref>
 
== Видови придавки ==
Анонимен корисник