Разлика помеѓу преработките на „Дубаи“

Одземени 88 бајти ,  пред 3 месеци
Бришење на "Dubai_Media_City_-_panoramio.jpg", беше избришана од Заедничката ризница од страна на Ymblanter поради: per [[:c:Commons:Deletion requests/Files
(Бришење на "Dubai_Media_City_-_panoramio.jpg", беше избришана од Заедничката ризница од страна на Ymblanter поради: per [[:c:Commons:Deletion requests/Files)
 
===Медиуми===
 
 
[[File:Dubai Media City - panoramio.jpg|thumb|Поглед кон [[Dubai Media City]]]]
 
Многу меѓународни новински агенции, како [[Ројтерс]], АПТН, [[Блумберг]] и Блискоисточниот радиодифузен центар (МБЦ) работат во Дубаи Медиа Сити и Дубаи Интернет Сити. Покрај тоа, неколку локални мрежни телевизиски канали, како што се Дубаи 1 (порано Канал 33) и Дубаи ТВ, обезбедуваат програмирање на англиски и арапски јазик. Дубаи е, исто така, седиште за неколку печатени медиуми. Дар ел-Калеџ, ел-Баџан и ел-Итихад се најголемите весници на [[арапски јазик]]<ref name=alkhaleej>[http://www.carnegieendowment.org/files/New_Chart.pdf Largest-Circulation Arabic Newspapers] {{webarchive|url=https://web.archive.org/web/20110614232009/http://www.carnegieendowment.org/files/New_Chart.pdf |date=14 June 2011 }}. Carnegie Endowment for International Peace. ''Arab Reform Bulletin'', December 2004</ref>, додека ''[[Gulf News]]'', ''[[Khaleej Times]], Khaleej Mag'' and ''[[7days]]'' се најголемите циркулирачки англиски весници<ref name=gulfnewskhaleejtimes>[https://archive.is/20130210023747/http://www.zawya.com/pdfstory.cfm?storyid=GN_03022010_040214&l=000000100204 Gulf News continues to lead the way]. zawya. February 2010</ref>.