Разлика помеѓу преработките на „Брза храна“

Одземени 76 бајти ,  пред 1 година
Бришење на "Wall_Food_10056_(15825288372).jpg", беше избришана од Заедничката ризница од страна на Christian Ferrer поради: per [[:c:Commons:Deletion
(Бришење на "Wall_Food_10056_(15825288372).jpg", беше избришана од Заедничката ризница од страна на Christian Ferrer поради: per [[:c:Commons:Deletion)
[[File:In-N-Out Burger cheeseburgers.jpg|thumb|Типичен оброк во САД]]
[[Податотека:Pitagyros mit Beilagen und Bier (Gaststätte).jpg|мини|Гиро]]
 
[[Податотека:Wall Food 10056 (15825288372).jpg|мини|Пица]]
'''Брза храна''' e термин за храната која што може да биде подготвена и сервирана за многу брзо време. Додека еден оброк со кратко време на подготовка може да се смета за брза храна, својствено терминот соодветствува на храна продадена во ресторан или во продавница, со состојки претходно загреани или претходно приготвени и на тој начин сервирани на купувачот во спакувана форма за носење. Терминот „брза храна“ (Fast Food) постои во речникот на [[Мериам Вебстер]] од [[1951]] година.