Разлика помеѓу преработките на „Пет струмички студенти“

Нема измена во големината ,  пред 9 месеци
с
поправки
с
с (поправки)
[[Податотека:Monument of the Five Students from Strumica.jpg|250п|мини|десно|Споменик на студентите во Малиот парк во Струмица]]
Името '''Петте струмички студенти''' или '''Струмичката петорка''' се однесува на струмичаните [[Мирко Пецев]], [[Стево Топчев]], [[Борис Белев]], [[Ѓорги Костуранов]] и [[Ѓорги Јармов]], на возраст од 2018 до 23 години, кои на [[13 август]] [[1951]] година биле погубени кај селото [[Дорломбос]] на планината [[Беласица]], од страна на [[комунизам|комунистичките власти]] во тогашната [[СРМ]] во [[Струмица]]. Тие биле студенти во Загреб, Белград и Скопје, а биле убиени под образложение дека сакале нелегално да пребегаат во [[Грција]]. Струмичани со децении го отфрлаат ова толкување и тврдат дека студентите биле киднапирани и убиени од локалните безбедносни служби затоа што биле политички неистомисленици и блиски до идеалите на [[ВМРО]].<ref>{{нмс|title=Петте струмички студенти|url=http://www.mn.mk/aktuelno/393|work=Македонска нација|date=12 август 2009|accessdate=7 септември 2012}}</ref>
 
== Наводи ==