Разлика помеѓу преработките на „Пет струмички студенти“

с
нема опис на уредувањето
с
Ознака: Изворно уредување 2017
с
[[Податотека:Monument of the Five Students from Strumica.jpg|250п|мини|десно|СпоменикотСпоменик на Петтестудентите струмичкиво студентиМалиот парк во Струмица]]
Поимот '''Петте струмички студенти''' или '''Струмичката петорка''' се однесува на струмичаните [[Мирко Пецев]], [[Стево Топчев]], [[Борис Белев]], [[Ѓорги Костуранов]] и [[Ѓорги Јармов]], на возраст од 20 до 23 години, членови на [[ВМРО]], кои на [[13 август]] [[1951]] година биле погубени кај селото [[Дорломбос]] на планината [[Беласица]], од страна на [[комунизам|комунистичките власти]] во тогашната [[СРМ]] во [[Струмица]]. СтудентиТие биле студенти во Загреб, Белград и Скопје, а биле убиени под образложение дека сакале илегалнонелегално да пребегаат во [[Грција]]. Струмичани со децении го отфрлаат ова толкување и тврдат дека студентите биле киднапирани и убиени од локалните безбедносни силислужби затоа што биле политички неистомисленици и блиски до идеитеидеалите на [[ВМРО]].<ref>{{цитирананмс|title=Петте мрежнаструмички страницастуденти|url=http://www.mn.mk/aktuelno/393|titlework=Македонска Петтенација|date=12 струмички студентиавгуст 2009|accessdate=7 септември 2012-09-07}}</ref>.
 
== Наводи ==
 
{{МакМасакр}}
 
[[Категорија:Дејци на ВМРО од Струмица]]
[[Категорија:Дорломбос]]