Разлика помеѓу преработките на „Дебар“

Додадени 256 бајти ,  пред 1 година
* [[Јордан Даниловски]] (р. [[15 јануари]] [[1957]]) - македонски поет, критичар, есеист, романописец
 
==Дебар како тема во уметноста==
== Збратимени градови ==
* „Бог да убие дебрани“ - македонска народна песна.<ref>''Macedonian Folklore Classics'', Kiril Mančevski. Macedonian Radio and Television, MP 41035.</ref>
 
== Збратимени градови ==
* {{flagicon|Bulgaria}}[[Лом]], [[Бугарија]]
* {{flagicon|Kosovo}}[[Ѓаковица]], [[Република Косово|Косово]]