Разлика помеѓу преработките на „Македонија во 2019 година“

 
=== ноември ===
 
* [[4 ноември]] - [[Зоран Верушевски]], ќе добие отштета од 42 000 евра, за временскиот период од 344 дена кој го помина во притвор за случајот Пуч.
* [[5 ноември]] - [[ЕВН]] ја купи Градска куќа за 12,7 милиони евра од Скопје.
* [[6 ноември]] - Претседателот [[Стево Пендаровски]] во официјална посета на [[Италија]].
* [[7 ноември]] - [[Илхан Ќучук]] е новиот известувач за Македонија во ЕП.
* [[7 ноември]] - Зголемување на платите за 10% од 1 јануари 2020 за професорите.
* [[10 ноември]] - Протест на [[Текстилна индустрија|текстилните работнички]] за поголеми права.
* [[11 ноември]] - Прогласена епидемија на варичела во [[Крива Паланка]] и [[Ранковце]].
* [[13 ноември]] - Претседателот [[Стево Пендаровски]] во дводневна посета на [[Париз]].
* [[13 ноември]] - Чешко-македонски бизнис форум во Штип.
* [[13 ноември]] - Министерот за надворешни работи на Германија, [[Хајко Мас]] во посета на Македонија.
* [[13 ноември]] - Прогласена застареност за гонење на поранешниот премиер [[Никола Груевски]] во предметот „Траекторија“ за кинеските автопати.
* [[13 ноември]] - [[Зеќир Рамчиловиќ]] нов потпретседател на Собранието.
* [[14 ноември]] - Македонско-руски бизнис форум.
* [[14 ноември]] - Во [[Солун]] одржана средба помеѓу премиерите на Грција и Македонија.
 
=== декември ===