Разлика помеѓу преработките на „Златко Митрески“

Додадени 375 бајти ,  пред 10 месеци
нема опис на уредувањето
(Одбиена последната промена (од 92.53.60.188) и ја поврати преработката 3533664 на 46.217.91.30)
| website =
}}
 
'''Златко Митрески''' (р. {{роден|11|мај|1981}} во {{роден во|Скопје}}) — [[Македонија|македонски]] [[театар]]ски и [[филм]]ски глумец, кој моментно работи во [[Драмски театар - Скопје|Драмскиот театар]] во Скопје.
 
 
== Филмографија ==
{{Филмографија-домаћи|глумца=Златко Митрески}}|- style="background: Lavender; text-align:center; "
* 2004: „Клаустрофобија“, реж. Чавдар Чернев
| colspan="4" |2010.-те
* 2005: „Украдени очи“, реж. Радослав Спасов
|-
* 2013: „[[Ова не е американски филм]]“, реж. Сашо Павловски
| 2011. || [[Ова не е американски филм (филм)|Ова не е американски филм ]] ТВ филм ||
* 2016: „[[Жртва]]“, реж. Марија Џиџева
|-
| 2019. || [[Фамилијата Марковски (телевизиска серија)|Фамилијата Марковски ]] ТВ серија|| Горан
|-
|}
 
== Награди ==
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Митрески, Златко}}
[[Категорија:МакедонскиЖиви глумцилуѓе]]
[[Категорија:Македонски театарски глумци]]
[[Категорија:Македонски филмски глумци]]
[[Категорија:Македонски телевизиски глумци]]