Разлика помеѓу преработките на „Глумец“

Додадени 48 бајти ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[File:Atkinson Rowan.jpg|thumb|Глумец]]
 
'''Глумец''' (ж. род '''глумица''') или '''актер''' ( ж. род '''актерка''') е личност која изведува драмска продукција, работи на [[филм]], [[телевизија]], [[театар]] или [[радио]]. Античко-грчкиот збор за глумец e „хипокрит“, што значи изведувач. Во оваа смисла глумец е личност која изведува односно претставува драмски карактер.
 
41

уредување