Разлика помеѓу преработките на „Турнир Вијареџо“

Додадени 1.624 бајти ,  пред 3 месеци
нема опис на уредувањето
 
'''Турнирот во Вијареџо''' ({{lang-it|Torneo di Viareggio}}) е еден од најважните фудбалски турнири за млади играчи во светот. Тој е основан во 1949 година и се одржува секоја година во [[Италија|италијанскиот]] град [[Вијареџо]] сместен во регионот [[Тоскана]]. Турнирот трае две недели и завршува во последната недела од градскиот карневал. Поради ова купот го добива и името '''Куп на Карневалот''' (Копа Карневале, на {{lang-it|Coppa Carnevale}}).
 
Местото на најмногу освоени шампионати на турнирот го држат италијанските клубови [[ФК Милан|Милан]] и [[ФК Јувентус|Јувентус]] кои по 9 пати биле прваци. На турнирот главен претставник на Македонија е [[Струмица|струмичка]] [[ФК Беласица|Беласица]] која дебитира на купот во 2001 година со златната генерација во која се вбројуваат и [[Горан Пандев]] и [[Ацо Стојков]], кои токму преку овој турнир ќе бидат забележани од светски фудбалски скаути.<ref>{{нмс|title=Како започна Гоче - првото пионерско финале на Македонија|url=http://ffm.mk/kako-zapochna-goche---prvoto-pionersko-finale-na-makedonija|work=[[ФФМ]]|accessdate=14 ноември 2019}}</ref> Во 2016 година за првпат на турнирот учествува и [[ФК Академија Пандев|Академија Пандев]].
 
Од 2009 година па наваму на турнирот за најталентираните се доделува и наградата „Златно момче“ која ја добива играчот кој ќе добие најмногу гласови од жирито составено од спортски новинари од Италија.
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
==Надворешни врски==