Разлика помеѓу преработките на „Турнир Вијареџо“

Одземени 965 бајти ,  пред 3 месеци
нема опис на уредувањето
с
'''Турнирот во Вијареџо''' ({{lang-it|Torneo di Viareggio}}) е еден од најважните фудбалски турнири за млади играчи во светот. Тој е основан во 1949 година и се одржува секоја година во [[Италија|италијанскиот]] град [[Вијареџо]] сместен во регионот [[Тоскана]]. Турнирот трае две недели и завршува во последната недела од градскиот карневал. Поради ова купот го добива и името '''Куп на Карневалот''' (Копа Карневале, на {{lang-it|Coppa Carnevale}}).
{{Инфокутија спортска лига
| наслов = Вијареџо куп Светски фудбалски турнир Coppa Carnevale
| лого = [[Податотека:Viareggio_cup_logo.jpg|280px]]
| caption =
| спорт = Фудбал
| основана = 1949
| држава = Италија
| тимови = 48
| шампион = {{flagicon|ITA}} [[Јувентус]]
| најмногу_шампионати = {{flagicon|ITA}} [[ФК Фиорентина|Фиорентина]]<br />{{flagicon|ITA}} [[ФК Милан|Милан]]<br />{{flagicon|ITA}} [[Јувентус]]
| broadcasters = [[Раи]]
| motto =
| сајт = [http://www.viareggiocup.com/ Official Website] (italian)
| current =
}}
 
'''Вијареџо фудбалскиот турнир''' или официјалното име '''Вијареџо куп Светски фудбалски турнир''' е еден од најважните фудбалски турнири за млади играчи. Тој е официјално признаен од страна на [[КОНИ]], [[ФИГЦ]], [[УЕФА]] и [[ФИФА]]. Се одржува секоја година во [[Вијареџо]], [[Тоскана]] и неговата околина. Турнирот трае две недели, и завршува во последната недела на карневалот. Заради оваа причина, тој е исто така познат како '''Куп на Карневалот''' (Coppa Carnevale).
 
==Надворешни врски==
* [http://www.viareggiocup.com/ OfficialОфицијално мрежно websiteместо]
 
{{Никулец}}
[[Категорија:Турнир Вијареџо]]