Челик: Разлика помеѓу преработките

Додаден 1 бајт ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
 
[[Податотека:Steel_wire_rope.JPG|десно|мини|Челичен кабел ]]
'''Челикот''' е [[легура]] на [[железо]] и [[јаглерод]] и други елементи. Поради својата висока затегнувачка цврстина и ниска цена, тоа е важна компонента што се користи во [[Градба|згради]], [[инфраструктура]], [[Алат|алатките]], [[Брод (пловило)|бродови]], [[Автомобил|автомобили]], машини, апарати, и [[оружје]].Лиениот челик се употребува за магнетни кола во електричните машини,а кованиот за електрични машини.
{{Никулец}}
 
Анонимен корисник