Разлика помеѓу преработките на „Стадион „Благој Истатов““

с
нема опис на уредувањето
с (ситна поправка)
с
[[Податотека:Belasica-Akademija Pandev 19.08.2018 (1).jpg|мини|350п|Прволигашки натпревар на „Младост“ меѓу Беласица и Академија Пандев]]
'''Стадионот „Благој Истатов“''' е [[фудбал]]ски [[стадион]] во Струмица. Сместен е во [[Градски парк (Струмица)|Градскиот парк]], во околината на повеќе спортски објекти. Стадионот е под концесија на [[ФК Беласица]]. Тој е изграден во 1950 година. Со реконструкцијата од 2017 година има капацитет за повеќе од 7 ипол илјади гледачи. До 2019 година стадионот го носи името „'''Младост'''“, а познат е и како '''Градски стадион Струмица'''.
 
„Благој Истатов“ денес е модерен стадион и според стандардите на [[УЕФА]] исполнува услови за квалитетни натпревари од висок ранг, единствен таков во државата заедно со [[Национална арена „Тоше Проески“|Националната арена]].<ref>{{нмс|title=Што доби Македонија со реконструкцијата на „Младост“: Нов репрезентативен објект за европски натпревари|url=https://ekipa.mk/shto-dobi-makedonija-so-rekonstruktsijata-na-mladost-nov-reprezentativen-objekt-za-evropski-natprevari-foto/|work=ekipa.mk|date=15 септември 2017|accessdate=7 ноември 2019}}</ref> Покрај матичната Беласица, на стадионот своите натпревари ги игра и [[ФК Академија Пандев]]. [[Фудбалска репрезентација на Македонија|Националната репрезентација на Македонија]] во неколку наврати има одиграно меѓународни натпревари овде.