Разлика помеѓу преработките на „Внатрешна македонска револуционерна организација (Обединета)“

Одбиена првата промена во текстот (на 62.162.201.66) што следеа по преработката 3646294 на Идеологист
(Одбиена првата промена во текстот (на 62.162.201.66) што следеа по преработката 3646294 на Идеологист)
{{другизначења4| ВМРО (СдсмОбединета)|други значења|ВМРО (појаснување)}}
{{Инфокутија Воена организација
| unit_name = Внатрешна Македонска Револуционерна Организација (Обединета)
ВМРО(Об) имала еволутивен став во однос на македонското национално
прашање. Од првичните ставови за етничкиот состав на населението на Македонија како шаренило на народи ([[Бугари]], [[Грци]], [[Срби]] итн.), подоцна станале доминантни ставовите дека [[Македонци]]те се посебен народ (нација) и со посебен јазик.
 
==Предисторија==
[[Податотека:Macedonia Bukureshti.PNG|мини|десно|300п|Македонија по Букурешкиот договор од 1913 година.]]