Разлика помеѓу преработките на „Гемологија“

Додадени 779 бајти ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
[[File:Gem.pebbles.800pix.jpg|right|thumb|300px|Избор на скапоцени камења добиени со тркалање нзи абразивен материјал во ротирачки цилиндер. Најголемиот камен е со должина од 40 mm.]]
'''Гемологија''' — наука која се занимава со проучување на природни и вештачки [[скапоцен камен|скапоцени]] и [[полускапоцен камен|полускапоцени камења]]. Се смета за геонаука и гранка на минералогијата. Некои јувелири се академски образувани гемолози и се обучени за препознавање и проценка на скапоцени камења.
 
'''Гемологија''' — наука која се занимава со проучување на природни и вештачки [[скапоцен камен|скапоцени]] и [[полускапоцен камен|полускапоцени камења]]. Се смета за геонаука и гранка на минералогијата. Некои јувелири се академски образувани гемолози и се обучени за препознавање и проценка на скапоцени камења. <ref name="Occupation1">{{cite web | url=http://www.occupationalinfo.org/19/199281010.html | title=Gemologist | publisher=Photius Coutsoukis and Information Technology Associates | work=Dictionary of Occupational Titles | date=2003 | accessdate=2009-11-08}}</ref><ref>{{Cite news|url=https://www.gemsociety.org/article/an-introduction-to-gemology/|title=An Introduction To Gemology - International Gem Society|work=International Gem Society|access-date=2017-08-28|language=en-US}}</ref>
 
==Потекло==